See Porvari on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "porvari"
},
"expansion": "porvari",
"name": "from"
}
],
"etymology_text": "< porvari",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Porvari",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvari",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvaria",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvariin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvariksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Porvareiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Porvaritta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Porvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvariani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvaristani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvariini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvariltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Porvareikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Porvarittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Porvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvariesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvariasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvaristasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvariisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvariltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvariksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Porvareiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Porvarittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Porvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvariemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvariamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvaristamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvariimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvariltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvariksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Porvareiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Porvarittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Porvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvaristanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvariinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvariltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvariksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Porvareiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Porvarittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Porvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvariensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvariaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvariansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvaristaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvaristansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvariinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvariltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvariltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Porvariksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Porvareikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Porvareiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Porvarittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Porvari",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Porvari",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Porvar",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish paperi-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Porvari-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈporʋɑri/"
},
{
"ipa": "[ˈpo̞rʋɑ̝ri]"
},
{
"rhymes": "-orʋɑri"
}
],
"word": "Porvari"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "porvari"
},
"expansion": "porvari",
"name": "from"
}
],
"etymology_text": "< porvari",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Porvari",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvari",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvaria",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvariin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvariksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Porvareiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Porvaritta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Porvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvariani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvaristani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvariini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvariltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Porvareikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Porvarittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Porvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvariesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvariasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvaristasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvariisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvariltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvariksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Porvareiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Porvarittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Porvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvariemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvariamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvaristamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvariimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvariltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvariksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Porvareiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Porvarittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Porvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvaristanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvariinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvariltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvariksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Porvareiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Porvarittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Porvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvariensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvariaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvariansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvaristaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvaristansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvariinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvariltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvariltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvarikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Porvariksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Porvareikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Porvareiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Porvarittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvarittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Porvareineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Porvareinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Porvari",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Porvari",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Porvar",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish paperi-type nominals",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/orʋɑri",
"Rhymes:Finnish/orʋɑri/3 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈporʋɑri/"
},
{
"ipa": "[ˈpo̞rʋɑ̝ri]"
},
{
"rhymes": "-orʋɑri"
}
],
"word": "Porvari"
}
Download raw JSONL data for Porvari meaning in All languages combined (21.1kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Porvari",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Porvari",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-09 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.